دانستنی های فنی

همه چیز درباره شیشه سکوریت

امروزه شیشه یکی از عناصر اصلی در معماری ساختمان به حساب می آید.شیشه سالهاست که در صنعت معماری به عنوان یکی از متریال های اصلی انتخاب می شود ولی به علت خاصیت شکنندگی که دارد کاربرد آن با محدودیت های بسیار زیادی مواجه است. به همین دلیل معماران شیشه را نمی توانستند در هر فضایی و با هر ابعادی به کار ببرند و استفاده از آن معمولا مختص به پنجره ها و نورگیرها بود جهت بالا بردن مقاومت شیشه در برابر ضربه و جلوگیری از خطرات ناشی از شکستن شیشه، اقدام به سکوریت و یا لمینیت کردن آن می نمایند. شیشه سکوریت در واقع به شیشه یی گفته می شود که طی یک فرآیند حرارتی شیشه سکوریت شده و در برابر ضربه مقاوم می شود.

سکوریت کردن یک فرایند عملیات حرارتی است که بر روی شیشه‌های ساختمانی انجام می‌شود. این فرایند را می‌توان بر روی شیشه‌های رفلکتیو، چاپ شده  یا لعاب خورده و رنگی،نیز انجام داد.

شیشه سکوریت همان شیشه ی معمولی است که آن را تحت دمایی در حدود 700 درجه سانتی گراد قرار داده اند تا این شیشه به آرامی شروع به نرم شدن کند ولی نباید به مرحله ی ذوب شدن برسد.  پس از آن شیشه ی نرم شده را در معرض جریان هوای بسیار سرد برای مدت زمان 3 الی 10 ثانیه قرار می دهند . در نتیجه سطوح خارجی شیشه به سرعت خنک می شود و در سطوح داخلی تر با ایجاد شدن تنش های متعدد در آن بافتی مستحکم و مقاوم پیدا می شود. بدین ترتیب تمامی ویژگی های قبلی شیشه همچنان پابرجاست فقط بافت درونی این شیشه تغییر پیدا کرده و در اثر شوک حرارتی که به آن وارد شده است، بسیار مستحکم تر از قبل شده است. این شیشه ها از نظر انتقال نور، رنگ، وضوح، شفافیت، وزن، ضریب انبساط گرمایی و سایر خواص شیشه هیچ تفاوتی با شیشه های معمولی ندارند.

• مزایای استفاده از شیشه سکوریت:

1-ایمنی شیشه در اثر شکسته شدن:

وقتی شیشه معمولی شکسته می شود، در اثر شکسته شدن به قطعات تیز و برنده تبدیل می گردد که بسیار خطرناک می باشد.
شیشه طی فرآیند سکوریت، گرم شدن و سرد شدن سریع، به صورت قطعات بلور تبدیل می شود به طوریکه وقتی شکسته می شود و به صورت قطعات ریز  و بلوری شکل تبدیل می شود و این قطعات ریز را می توان به راحتی در دست گرفت، در واقع به قطعات بلوری شکل و غیربرنده تبدیل می گردد.

2-بالا رفتن مقاومت مکانیکی بیش از 5 برابر:

وقتی بر روی شیشه معمولی فرایند سکوریت صورت می پذیرد مقاومت مکانیکی شیشه چندین برابر افزایش می یابد در واقع در برابر ضربه تا چندین برابر مقاوم تر می شود.

مشخصات فنی شیشه سکوریت:

–شیشه ها از 4 میل تا 19 میل قابل سکوریت کردن می باشند( بیشترین ابعاد 2400*4800 میلیمتر و کمترین ابعاد 250*250 میلیمتر)
– در صورت تنظیم نبودن کوره و یا تایم کوتاه سکوریت، شیشه پس از فرآیند سکوریت دچار خمیدگی شده و گفته می شود که شیشه تاب دارد و همچنین در روی سطح شیشه موج دیده می شود. پس فرآیند سکوریت باید خیلی دقیق و صحیح  صورت پذیرد تا محصول خارج شده بدون هیچ گونه ایرادی باشد
– طی فرآیند ترکیب شیمیایی، سکوریت رنگ، شفافیت  شیشه هرگز تغییر نمی کند. همچنین وزن مخصوص، ضریب انبساط، هدایت گرمایی و دیگر ویژگی های شیشه تغییر نمی کند. تنها تغییر در مقاومت پیچشی و کششی و مقاومت در برابر ضربه و استرس های حرارتی شیشه است که اتفاق می افتد در واقع این پارامترها بهبود پیدا می کنند.

به عنوان مثال در مناطقی که اختلاف حرارت محیط داخل با محیط خارج زیاد می باشد توصیه می شود که حتماً از شیشه سکوریت استفاده شود در غیر اینصورت شیشه طی تنش های حرارتی ایجاد شده شروع به ترک خوردن می کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *